Magyar Katolikus Lexikon > K > Katolikus Bibliaszövetség

Katolikus Bibliaszövetség (ang. Catholic Biblical Federation, CBF): A 19. sz. elején protestáns országokban alakult →bibliatársulatok (pl. 1804: Angliában a British and Foreign Bible Society, 1816: az USA-ban az American Bible Society) legtöbbje 1946: United Bible Societies néven föderációt hozott létre. E társulatok a Bibliát számos nyelvre lefordítva sokszázmilliós példányban terjesztették világszerte. Az első r.k. bibliatársulat, a Szt Jeromos Társaság 1902: Olo-ban alakult, célul tűzve a Biblia terjesztését és tanulmányozását. Első vezetője Giacomo della Chiesa, aki később XV. Benedek p-ként a Biblia tanulmányozását ajánlotta a híveknek, és ezzel jelentős lendületet adott a mozgalomnak. Hasonló társulatok jöttek létre a II. vh. előtt és után, pl. No-ban a Katholisches Bibelwerk, 1922: Spo-ban az Associación para el Fomento de los Estudios Biblicos en Espana, 1935: Svájcban a Schweizer Katholisches Bibelwerk, 1936: az USA-ban az American Catholic Biblical Association, 1940: Angliában a Catholic Biblical Association of England, 1947: Brazíliában a Liga de Estudios Biblicos, 1951: Au-ban a Klosterneuburger Bibelapostolat. Jelentős hatásúak a biblia-mozgalom folyóiratai (pl. Fro-ban és Belgiumban a Bible et la vie Chrétienne, Holl-ban a Bijbelse Monografieen, Lengyo-ban a Ruch Biblijny i Liturgiczny, Angliában a Scripture, Olo-ban a Revista biblica italiana és a Parole di Vita). A biblia-mozgalom hatására új Szentírás-fordítások jelentek meg számos nemzeti nyelven. - Ezek után alapították meg 1969: a World Catholic Federation for the Biblical Apostolate szervezetet, mely 1990: a ~ nevet kapta. Székhelye Stuttgart (No.). - Célja, hogy a katolikusok körében előmozdítsa a Szentírás terjesztését, tanulmányozását. Támogatja a Biblia-fordítások és kiadások ügyét világszerte. - 1994: 82 teljesjogú tagja ppi konferenciák és bibliatársulatok. Társult tagjai szerzetesrendek, kat. kv-kiadók, mozgalmak 101 országban, köztük Mo. - Közleménye a Bulletin Dei Verbum (negyedévente; ang., ném., fr., sp.) és a CBF Directory. →Szent Jeromos Bibliatársulat N.D.

LThK II:344. - NCE II:543. - EUNIA 1985:124. - YIO 1996. I:211.